KONTAKTUJTE NÁSEM Brno s.r.o.


Jílkova 124
615 35 Brno
Česká republika

GPS: 49°11'50.52"N, 16°38'8.74"E
Trakční stejnosměrné motory řady 3MZákladní Informace

 

Elektromotory řady 3M jsou vyráběny v osových výškách:

 

56 mm 63 mm 71 mm 80 mm
100 mm 112 mm 132 mm 160 mm

 

Kostru tvoří ocelová trubka zaručující dostatečnou mechanickou tuhost, k ní jsou přivařeny patky, u větších nebo více namáhaných strojů je příruba nebo i přední štít (u komutátoru) z tvárné litiny, v ostatních případech se šedé litiny. Konstrukce motoru umožňuje dodávky motorů s různými jmenovitými otáčkami při zvoleném napájecím napětí.

 

Motory mohou být napájeny z měničů připojených k akumulátorové baterii nebo stejnosměrné síti o napětí 12 až 120 V podle velikosti motoru.

 

Rotory jsou dynamicky vyvažovány s půlperem. Volný konec hřídele je válcový s perem, na požádání může být hladký kuželový, se závitem, různě tvarovaný, případně i s ozubením nebo drážkováním. Proveditelný je i druhý volný konec.

 

Kuličková ložiska jsou s trvalou tukovou náplní, na požadavek mohou být ložiska se zvětšenou radiální vůlí C3 nebo s mazivem s vyšší teplotní odolností (pracovní teplota ložisek 80 a více °C).

 

Technické Informace

 

Elektromotory lze dodat s různým provedením budicího vinutí závislým na způsobu použití:

 

sériové buzení (S) vhodné pro trakční účely, velký záběrový moment, přirozený pokles otáček s rostoucím zatížením motoru
cizí buezní (C) napájení z nezávislého zdroje, který napodobuje sériové buzení
derivační buzení (D) obvykle pouze pro jeden smysl točení motoru (čerpadla, kompresory), nevhodné pro trakci - příliš zatěžuje zdroj
kompaundní buzení (K) sériové i derivační buzení, velmi vhodné - omezuje otáčky při chodu naprázdno, veškeré druhy pohonu

 

Pro reverzaci otáček musí mít každý motor dvě samostatné svorky pro kotvu (rotor) a dvě až čtyři pro buzení (stator).

Krytí motoru: 

IP 2 (otevřené)  s různým stupněm ochrany proti kapající nebo stříkající vodě (část ochrany tvoří způsob zástavby ve vozidle)
IP 44

značně zvyšuje hmotnost motoru a snižuje dosažitelný výkon na 30 až 40%            

 

Chlazení motoru:

 

IC 01 ventilátor nasazený na hřídeli
IC 00 bez ventilace

 

Pracovní prostředí obyčejné, teplota okolí od -20 do +40 °C, na požadavek lze zajistit zvýšenou odolnost proti vlhku, korozi, prachu, dokonalejší povrchový nátěr.

 

Izolační materiály jsou ve třídě tepelné odolnosti F, vodiče a drážkové izolace i ve třídě vyšší F/H nebo H. U zvlášť namáhaných strojů se používají vodiče s dvojitou lakovou izolací.

 

Tvar patkopřírubový IM 2… se používá u největších strojů velikosti H132 a H160. Upevnění motoru -  na patkách nebo na přírubě, při současném uchycení na patkách i na přírubě musí být obě dosedací plochy vzájemně kolmé.

Smysl točení je vždy vpravo (ve smyslu hodinových ručiček) při pohledu na volný konec hřídele, přičemž (+) polarita zdroje se připojuje na všechny svorky s indexem 1 (začátek).

 

Označení svorek:

 

  A kotva, rotor                  
  B pomocné póly
  C kompenzace
  D sériové buzení
  E derivační buzení
  F cizí buzení

 

Doba chodu u motorů řady 3M je velmi rozdílná, jmenovité údaje se určují pro zatížení po dobu 60 minut (krátkodobý chod S2 – 60 min). Při přerušovaném zatížení S3 se uvádí přípustný zatěžovatel (doba chodu při plném zatížení vztažená na dobu cyklu nejčastěji T = 10 minut). Pro pohon hydraulických čerpadel např. S3 – 15%  (1,5 min běh motoru, 8,5 min klid).

 

Přibližné hodnoty zatížení:

 

Zatížení       S1    S3-60% S3-50% S3-40% S3-25% S3-15%

I/In

     1,0   1,3 1,4 1,6 2,0 2,5

 

Opakované přetížení motoru nad 1,6In po dobu delší než 30 s nutno dohodnout s výrobcem.

Podrobné informace najdete pod záložkou Dokumenty ke stažení nebo kontaktujte naše obchodní oddělení.

Podívejte se i na další elektromotory z našeho výrobního programu.

20.11.2017  SPS_IPC_Drives_2017
 Vážení obchodní partneři, srdečně Vás zveme na setkání s našimi obchodními zástupci na veletrhu automatizace a elektrotechniky   SPS/IPC/DRIVES 2017,  který se koná ve dnech 28. - 30.11.2017 v Norimberku.    Letos nás můžete navštívit v hale č. 3, stánek 660.   Těšíme se na setkání s Vámi    
04.09.2017  MSV Brno 2017
 Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně 9. - 13.10. 2017   Srdečně Vás zveme k návštěvě Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně,  ve dnech od 9. do 13.10. 2017.     Těšíme se na Vás opět v pavilonu Z, stánek č. 131. I-katalog vystavovatelů a jejich produktů Plánek areálu BVV pro snadnější orientaci.       
17.02.2017  NABÍDKA PRÁCE
  EM Brno s.r.o. přijme na HPP      SOUSTRUŽNÍKY (klasika) Požadujeme: Nabízíme: vyučení v oboru praxe na klasické frézce nebo soustruhu znalost výkresové dokumentace manuální zručnost, zodpovědnost ochota pracovat ve vícesměnném provozu zajímavé platové a pracovní podmínky práce ve stabilní společnosti příspěvek na stravování v areálu firmy 5 týdnů dovolené výkonové bonusy    OBSLUHU CNC STROJŮ SOUSTRUŽNÍKY NA CNC SOUSTRUHY Požadujeme: Nabízíme: vyučení v oboru praxe na CNC strojích - systémy HEIDENHAIN, FANUC atd. dobrá znalost technické dokumentace kontrola a optimalizace průběhu obrábění znalost práce s obrobkem - měření, úprava, uložení, označení manuální zručnost, zodpovědnost ochota pracovat ve vícesměnném provozu zajímavé platové a pracovní podmínky práce ve stabilní společnosti příspěvek na stravování v areálu firmy 5 týdnů dovolené výkonové bonusy    CNC FRÉZAŘE Požadujeme: Nabízíme: vyučení v oboru praxe na 3-osé (5-osé) CNC fréze dobrá znalost technické dokumentace měření a kontrola výrobku manuální zručnost, zodpovědnost ochota pracovat ve vícesměnném provozu zajímavé platové a pracovní podmínky práce ve stabilní společnosti příspěvek na stravování v areálu firmy 5 týdnů dovolené výkonové bonusy     BRUSIČE NA PLOCHO BRUSIČE NA KULATO Požadujeme: Nabízíme: vyučení v oboru praxe v broušení dobrá znalost technické dokumentace měření a kontrola výrobku manuální zručnost, zodpovědnost ochota pracovat ve vícesměnném provozu zajímavé platové a pracovní podmínky práce ve stabilní společnosti příspěvek na stravování v areálu firmy 5 týdnů dovolené výkonové bonusy   NAVÍJEČE/NAVÍJEČKY Požadujeme: Nabízíme: praxe (vyučení) v oboru vítána manuální zručnost a pečlivost flexibilita, samostatnost a chuť pracovat zájemce mimo obor zaškolíme zajímavé platové a pracovní podmínky práce ve stabilní společnosti příspěvek na stravování v areálu firmy 5 týdnů dovolené výkonové bonusy    KONSTRUKTÉRY Požadujeme: Nabízíme: SŠ nebo VŠ technického směru (strojírenství, elektrotechnika) praxe v oboru výhodou dobrá znalost technické dokumentace znalost 2D, 3D CAD systémů samostatnost při řešení konstrukčních problémů technické myšlení a aktivní přístup zajímavé platové a pracovní podmínky práce ve stabilní společnosti příspěvek na stravování v areálu firmy 5 týdnů dovolené výkonové bonusy    ELEKTROMECHANIKY DO ELEKTROTECHNICKÉ VÝROBY (montáž elektromotorů a zařízení) Požadujeme: Nabízíme: SŠ/SOU v oboru elektromechanik/elektrotechnik samostatnost, spolehlivost zodpovědnost při výkonu práce zajímavé platové a pracovní podmínky práce ve stabilní společnosti příspěvek na stravování v areálu firmy 5 týdnů dovolené výkonové bonusy    Nástup možný ihned   Kontakt: Ekonomický ředitel Ing. Slavoj Krulíček tel.: 739 631 429 e-mail: krulicek@embrno.cz   Výrobní ředitel Ing. Radim Dvořáček tel.: 739 631 421 e-mail: dvoracek