Asynchronní elektromotory jsou vysoce spolehlivé stroje napájené buď z průmyslové sítě 50 či 60 Hz (velmi úzký rozsah regulace otáček), nebo s frekvenčních měničů (široký rozsah regulace otáček).

ŘADA 1 AY S NEZÁVISLOU VENTILACÍ

ASYNCHRONNI_RADA1AY_3_

Stroje řady 1AY jsou určeny pro napájení frekvenčními měniči. Při projektování byly zohledněny všechny vlivy, které vyplývají z napájení frekvenčními měniči, tedy jejich provoz je optimálně uzpůsoben bez jakéhokoliv poklesu účinnosti a bez dodatečných vibrací a hlučnosti. Motory jsou vybaveny nezávislou ventilací, která umožňuje provozovat motory v oblasti v rozsahu minimálních až jmenovitých otáček při jmenovitém momentu, a do 3 až 4násobku jmenovitých otáček při stálém výkonu.

Stručný popis

Asynchronní elektromotory řady 1AY jsou speciální střídavé motory určené pro napájení z frekvenčních měničů. Používají se nejčastěji v obráběcích strojích, textilních strojích, ventilátorech, čerpadlech, pohonech vysokozdvižných nebo plošinových vozíků.

Při projektování těchto motorů byly zohledněny všechny vlivy, které vyplývají z napájení frekvenčními měniči, takže jejich provoz je optimálně uzpůsoben, bez jakéhokoliv poklesu účinnosti a bez dodatečných vibrací a hlučnosti.

Motory řady 1AY se vyrábějí ve čtyřech osových výškách – 90 mm, 112 mm, 132 mm a 160 mm.

Kostra motoru je žebrovaná, odlitá ze slitiny Al. Motory jsou vybaveny nezávislou ventilací, která umožňuje provozovat motory v oblasti rozsahu minimálních až jmenovitých otáček při jmenovitém momentu. Provedení motorů dále umožňuje provoz při otáčkách až 6000 min-1. Na žádost zákazníka také až 10 000 min-1.


Mohou být vybaveny inkrementálním rotačním čidlem polohy rotoru nebo jiným snímačem otáček či polohy. Dále jsou motory opatřeny tepelnými spínači, které signalizují dosažení mezní teploty vinutí, dané použitou třídou izolace.

Vývody motoru, ventilačního motorku, tepelného spínače a případného čidla jsou vyvedeny do společné svorkovnicové skříně, opatřené víkem a pancéřovými vývodkami.
Motor může být vybaven také elektromagnetickou brzdou.

ŘADA 4 TM A 5 TM

Motory řady 4M jsou asynchronní s rotorem nakrátko, 4TM trojfázové a 4JMC jednofázové s běhovým kondenzátorem. Kostra motoru, oba štíty a svorkovnice jsou ze slitiny hliníku, ventilátor je odstříknut z plastu, kryt ventilátoru je vyroben z ocelového plechu. Těžká řada asynchronních motorů 5TM, trojfázové motory s kostrou a štíty ze šedé litiny, jsou vhodné pro těžké průmyslové provozy s velkým mechanickým namáháním, otřesy a nepříznivým prostředím.

Stručný popis

Elektromotory řady 4M jsou asynchronní motory s rotorem nakrátko, 4TM trojfázové a 4JMC jednofázové s běhovým kondenzátorem.

Kostra motoru, oba štíty a svorkovnice jsou ze slitiny hliníku, ventilátor je odstříknut z plastu, kryt ventilátoru je vyroben z ocelového plechu.

Motory mají vinutí z měděného vodiče, izolace třídy F, statorový a rotorový svazek je z plechu pro elektrotechniku. Rotorová klec je odlita z hliníku. Rotorový svazek je nalisován na hřídel, dynamicky vyvážen a uložen v kuličkových ložiskách řady 62 a 63. Všechna ložiska jsou v provedení 2Z.

Volný konec hřídele je opatřen vnitřním závitem podle DIN 332

Těžká řada asynchronních elektromotorů 5TM – jedná se trojfázové asynchronní motory s kostrou a štíty ze šedé litiny, vhodné pro těžké průmyslové provozy s velkým mechanickým namáháním, otřesy a nepříznivým prostředím.